17.01.2010
Dát si v zimě na výletě, na běžkách nebo při práci venku doušek teplého čaje na zahřátí je opravdu příjemné. Takový komfort si může s kvalitní termoskou dopřát každý, stačí si jen správně vybrat. Termoska je výtečným pomocníkem, kterého oceníte nejen v těchto chladných dnech.
Historie termosky sahá do roku 1892, kdy skotský chemik a fyzik James Dewar vynalezl skleněnou nádobu s dvojitými stěnami, mezi nimiž odčerpal vzduch a otvor zatavil. Zjistil, že díky vakuu bude zamezeno ztrátám tepla. Vnitřek nádoby měl navíc ještě postříbřený povrch, čímž se zredukoval únik chladu vyzařováním. Vynález získal jméno Dewarova nádoba - vznikl tak první prototyp termosky na světě. Samotný vynálezce samozřejmě neměl v úmyslu vyrobit termosku pro turisty, ale vymyslet něco, v čem by se daly uchovávat zkapalněné plyny.
Koncepce termosek se od té doby příliš nezměnila, stále jde o dvojité nádoby, kde je mezi jednotlivými stěnami odčerpán vzduch. Přesto prodělaly termosky bouřlivý rozvoj, co se týče designu a odolnosti. Už jsou pryč časy, kdy se používaly nepraktické skleněné termosky, které mnohdy byly jen na jedno použití. Jejich nízká životnost tkvěla v tom, že skleněná výplň nevydržela uložení v batohu, či trochu hrubší zacházení. A nedej bože, že vám spadla na zem, to jste si pak mohli dát místo čaje jen skleněnou drť.
V současné době je termoska už samozřejmou součástí výbavy turistů, kteří se vydávají v zimním období do horských oblastí. Láhev slouží především k uchovávání horkých tekutin, které v ní vydrží teplé celé hodiny, ale své využití najde i v letních měsících, kdy si v ní můžete uchovávat osvěžující ledové nápoje. Termosky se skládají z vnitřního a vnějšího pláště. Tepelným ztrátám zabraňuje vakuová vrstva mezi nimi a také vrstvy leštěných či vakuově napařovaných kovů jako je aluminium.
Dnes můžete v obchodech narazit na velké množství termosek, termohrnků a dalších termo nádob, před nákupem je třeba si uvědomit, k jakému účelu je chcete užívat. Od klasického termohrnku bez víčka nemůžete čekat, že vám udrží čaj teplý déle než půl hodiny. Na výběr máte z nádob různých velikostí, materiálů i objemů.
Kromě tepelně izolačních vlastností termosek prochází vývojem i jejich design. Nejlepší je mít termosku s uzávěrem, který se dá zároveň používat jako hrneček. Nejdůležitější je, aby u termosky dobře těsnil uzávěr. Dobrou vychytávkou je například i pojistka na vnitřním uzávěru, která je už skoro na všech výrobcích. Pojistku povytáhnete a nápoj si můžete snadno nalít, aniž byste museli odšroubovat uzávěr. To je nepříjemné například, když máte na rukou rukavice. Některé termosky jsou navíc zabaleny do koženého pouzdra, díky kterému jsou snadno přenositelné a lépe chráněny před nárazy a odřením. Jiné jsou zase doplněny pásky a řemínky, díky kterým můžete termosku upevnit k pasu nebo batohu.
Kovové termosky
Velké oblibě se těší celokovové vakuované termosky, které se také nejvíce prodávají. Nejen, že jsou díky stěnám z tenké oceli nerozbitné, ale dokážou uchovat tekutiny teplé (či naopak studené) po značně dlouhou dobu – průměrně 12 až 16 hodin, ty nejkvalitnější pak i více jak 24 hodin. Vše samozřejmě závisí na venkovní teplotě. Tento typ termosek má i dobrý poměr hmotnosti a objemu, jsou proto ideální na vícedenní či dlouhodobé výpravy do přírody.
Na českém trhu se setkáte s termoskami firem Coleman, Salewa, Tescoma, Sigg, Laken a dalších značek. Co se týče objemu, obvykle objevíte na pultech termosky, které mají kolem ¾ litru až 1 litru, ale výjimkou nejsou ani větší či menší modely. K rekordmanům patří nejspíše soudky firmy Coleman s objemem až 3,7 litru. Nerezové termosky zakoupíte již od 250Kč, ty kvalitnější pak kolem 500 až 800 korun.
Plastové termosky
Na trhu se setkáte také s termoskami plastovými, které jsou rovněž nerozbitné, ale jejich nevýhodou jsou oproti termoskám kovovým jejich horší izolační vlastnosti. Izolaci totiž zajišťuje vrstva plastu nebo pěny z plastických hmot. Zpravidla dokážou uchovat teplotu daného nápoje po dobu 6 až 8 hodin. Horší tepelné vlastnosti jsou ale vyváženy podstatně nižší cenou. Plastové termosky lze proto doporučit spíše pro jednodenní výlety a nenáročnou turistiku. Nejznámějším dodavatelem plastových termosek je firma Campingaz. Plastové termosky pořídíte do 200 korun.
Ať už máte termosku z jakéhokoli materiálu, pamatujte na to, že potřebuje také nějakou údržbu. Nikdy nenechávejte v termosce zbytky tekutin, po použití ji důkladně propláchněte, vymyjte a nechejte vyschnout. Jinak by se vám mohlo stát, že by termoska začala nepříjemně zapáchat, mohly by se v ní vytvořit plísně nebo objevit jiné bakterie. Údržba termosky nezabere zase tolik času a vaše péče se jistě vyplatí.
- jap -
Článek byl zobrazen 12552 krát.
V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací nás zavede do jedné z nejzajímavějších zemí jihoamerického kontinentu, do Peru. CK Simon tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.