31.08.2008
Zrak je jediným smyslem, který vám při potápění zůstane a na který se můžete spolehnout. Pod vodou nic neslyšíte, v puse máte náustek od kyslíku a jen podle hmatu se řídit nedá. Maska chránící vaše oči je tedy jednou z nejdůležitějších součástí potápěčské výstroje. Její výběr proto není dobré uspěchat a vyplatí se investovat do kvalitních materiálů.
Nákup
Při nákupu je dobré si nechat poradit od zkušeného potápěče nebo prodavače, protože jako začátečníci byste si mohli vybrat pro vás nepotřebnou a třeba i zbytečně drahou masku. Rozhodně nepodléhejte jen moderním trendům, ale kupujte jen to, co vám vyhovuje. Masku si můžete v obchodě samozřejmě vyzkoušet, abyste zjistili, jak vám sedí a stlačuje nos.
Těsnost masky se testuje tak, že se přiloží na obličej, vy nasajete vzduch a na chvíli zadržíte dech. Maska by měla držet a nepadat. Důležité také je, aby se vám rámeček masky nikde neopíral o obličej, což by mohlo vést k bolestivým otlakům. Na českém trhu se nejčastěji setkáte se značkami jako Mares, Technisub, Nautic, Dux, Seacsub, MDC nebo Dacor.
Brýle nebo maska?
Mnoha lidem se pletou pojmy potápěčská maska a brýle. Rozdíl je přitom jednoduchý. Brýle kryjí pouze oči a nos zůstává volný. Používají je především závodní plavci. Potápěčská maska naopak překrývá i nos, čímž můžeme vyrovnávat tlak v masce i vytlačovat vodu, která proniká případnými netěsnostmi.
Struktura masky
Rámeček – většinou plastový rámeček drží celou masku pohromadě, proto je její důležitou součástí. Plastové rámečky se vyrábějí v nejrůznějších barvách. V dnešní době se však nejrůznější inovace nevyhýbají ani potápěčským maskám, proto se můžete setkat i s maskami bez rámečku, kterým se říká „frameless“, nebo s maskami s průhledným či čirým rámečkem. Jejich nevýhodou je však to, že jsou při ztrátě na dně téměř neviditelné. Doporučuje se je tedy označit alespoň barevnou značkou.
Zorník – jde o skleněnou přední část, přes kterou se pod vodou díváme. Rozeznáváme dva typy zorníků: jednoduché a dělené.
Jednoduché nabízí větší zorné pole, díky čemuž se lépe odhadují vzdálenosti předmětů. U těchto typů masek však musí být zorník ve větší vzdálenosti od oka, což způsobuje jejich větší vnitřní objem. Tyto masky jsou vhodné především pro přístrojové potápění.
Masky s dělenými zorníky jsou vhodné zejména pro potápěče, kteří potřebují dioptrická skla nebo pro lidi věnující se freedivingu (nádechovému potápění). Tyto masky mají robustnější rámeček a větší zorné pole přiblížené více k oku. Sníží se tím vnitřní objem masky.
Dále existují také panoramatické potápěčské masky, které mají i trojité zorníky, jež jsou doplněny po stranách a někdy i ve spodní části. Objem masky je tak znatelně větší, což znesnadňuje vylévání vody, Panoramatické masky tak nejsou úplně ideální pro začátečníky.
Kvalitní zorníky jsou vyráběny z bezpečnostního tvrzeného skla nebo také ze speciálních čirých plastů. Takovéto materiály se při poškození neroztříští na nebezpečné střepy. Další výhodou použití kvalitních materiálů je, že se nezamlžují, tak jako je tomu u levných zorníků z plexiskla. Než se dostane zorník na trh, musí splňovat jisté normy a prochází testováním. Jeho odolnost je testována pomocí ocelové kuličky, která se na něj spustí z výšky 130 cm.
Lícnice - V dnešní době se na výrobu lícnic používá většinou silikonová pryž, což navyšuje cenu masky. Levnější masky mají lícnice z běžné pryže nebo měkkého termoplastu, takovéto výrobky však nejsou vhodné pro profesionální potápění, ale jen pro zábavu. Kvalitní masku se silikonovými lícnicemi pořídíte od 500 Kč až po několik tisíc v závislosti na značce.
Maska může mít lícnici z černé, bílé, průhledné či jiné barvy. Tmavší lícnice nepropouští světlo z horních a bočních stran. Takže pokud se potřebujete soustředit na tmu před sebou (jako např. fotografové), vyberte si masku s černou lícnicí. Průsvitná není vhodná ani pro potápění v prosluněné mělké vodě. Díky průsvitné lícnici máte totiž i periferní vidění, což je někdy výhodou, ale někdy to může být i na škodu.
Některé kvalitní masky mají do lícnice zabudován vylévací ventil, který je dobrým pomocníkem pro odstranění vody ze zaplavené masky. Pokud jste se však naučili masku vylévat v potápěčském kurzu, nebudete tuto vychytávku vůbec potřebovat.
Nejnovějším hitem mezi potápěči jsou masky se systémem, který kromě očí chrání také uši potápěče. Do uší se vám tak nedostane vlhkost, nečistoty, ani žádná infekce. Pod vodou je díky této inovaci i lépe slyšet.
Upínací pásek – je většinou vyroben ze stejného materiálu jako lícnice. Délka pásku je nastavitelná podle potřeby, vzadu může být rozšířen nebo doplněn o protiskluzové vroubkování.
Údržba
Aby si maska uchovala dlouhou životnost, měli byste znát a dodržovat zásady, jak o ní pečovat. Masku uchovávat na suchém a tmavém místě s pokojovou teplotou. Důležité je, aby při uložení nedocházelo k deformaci lícnice. Lícnici a pásek je možné ošetřit glycerinem či mastkem. Dávejte však pozor, abyste na silikonovou pryž nepoužili silikonový olej, ten je vhodný jen pro konzervaci pryže a nepěněného neoprenu.
Autor: Jana Přibylová
Článek byl zobrazen 7732 krát.
V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací nás zavede do jedné z nejzajímavějších zemí jihoamerického kontinentu, do Peru. CK Simon tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.